Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

Wirusy czyhają nie tylko na ludzi. Jak wiadomo, atakują one także urządzenia elektroniczne, w tym komputery. Prawdopodobnie każdy miał chociaż raz do czynienia z sytuacją, w której sprzęt został zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie. Choć najlepiej jest się zabezpieczać na zapas, stosując programy antywirusowe, paraliż komputera nie jest sytuacją bez wyjścia. Istnieją bowiem sposoby na to, aby poradzić sobie z zainfekowaniem urządzeń elektronicznym.

Kluczowa rola diagnozy

Żeby poradzić sobie z sytuacją, jaką jest zawirusowanie komputera, trzeba najpierw wykonać dokładną diagnozę. Dzięki niej możliwe stanie się precyzyjne określenie stanu sprzętu oraz dobranie najwłaściwszych metod do poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją. Diagnozy lepiej nie dokonywać na własną rękę, o ile oczywiście nie jest się specjalistą od sprzętu komputerowego. Jeżeli w kwestii urządzeń elektronicznych jest się laikiem, to znacznie lepiej powierzyć sprawę specjalistom z wykwalifikowanego zakładu.

Samemu także można jednak podjąć działania w celu uratowania komputera przed unicestwieniem przez wirusa. Choć sytuacja taka jak zawirusowanie z pewnością może budzić niepokój, zdecydowanie nie warto wpadać w panikę. Zamiast tego, gdy tylko zauważy się, że z komputerem coś jest nie tak, że zachowuje się on inaczej niż zwykle bądź w ogóle nie działa, należy podjąć pewne kroki, które będą miały na celu zminimalizowanie szkód, a może nawet przywrócenie sprawności.

Jedną z ważniejszych rzeczy, którą warto wykonać w przypadku zawirusowania komputera, jest zabezpieczenie istotnych danych. O ile tylko to możliwe, to po uprzednim odłączeniu internetu należy wykonać kopie zapasowe kluczowych dokumentów i umieścić je na nośnikach zewnętrznych. Choć kopie zapasowe najlepiej jest wykonywać zawsze, na wszelki wypadek, w przypadku podejrzenia zawirusowaniem staje się to wręcz koniecznym działaniem.

Zawirusowanie komputera nie jest więc wyrokiem. Da się z nim poradzić, o ile tylko zachowa się zimną krew i skieruje się kroki, tam gdzie trzeba.

Kategoria: