Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

Rozbudowa płyty głównej w komputerze może oznaczać wzmocnienie karty grafiki, jak i samego procesora. O tym jak i czy podjąć się jego modernizacji decyduje cel, powód, dla którego w ogóle zaczyna się rozważania na temat rozbudowy płyty głównej. Nawet najnowocześniejszy komputer w pewnym momencie stanie się niewystarczający, dlatego sam fakt jego „podrasowania” to tylko kwestia czasu i jeśli jesteś entuzjastą gier komputerowych prędzej, czy później.

Do czego służy płyta główna w komputerze?

Jednym z głównych komponentów tworzących organizm sztuczny zwany komputerem jest płyta główna. To, w jaki sposób jest zbudowana, w co wyposażona, decydować będzie o wydajności zestawu, możliwościach, na jakie pozwoli ona graczowi. Nie każdą płytę da radę zmodernizować i ulepszyć. Wszystko zależy od tego jak jest ona zbudowana, jakie ma typy i ilości złączy oraz jakie podzespoły tymczasem pozwoli włączyć do użytku. Modernizacje komputerów lepiej zrobić w profesjonalnym punkcie serwisu komputerów, chyba że dysponujemy na tyle rozwiniętą wiedzą, narzędziami i wprawą, by zająć się wymianą delikatnej elektroniki, która jest niezwykle czuła „błędy” montażowe.

Jednym z komponentów, określających sens i ekonomiczność zmian będzie przyjrzenie się gnieździe procesora. Zawsze w miarę możliwości warto wymienić na kompatybilne, nowsze jednostki, jeśli takowe występują. Zasada jest prosta. Jeśli płyta sama w sobie nie jest przestarzała i pozwala na montaż nowych części, warto podjąć się tematu i powymieniać kilka jej elementów.

Jakie elementy z płyty głównej dobrze jest wymienić?

Jeśli komputer służy głównie do gier warto wymienić w nim kartę graficzną i procesor, pamięć RAM, gdy zaczyna się „nie wyrabiać” komputer domowy dobrze jest pomyśleć o wymianie dysku.

Procesor jest o tyle ważnym elementem każdego komputera, że pozwala on na sprawną pracę zarówno w grach, jak i obróbce zdjęć, modelowaniu 3D czy renderowaniu filmów. Postęp technologiczny sprawia, że tak jak procesor, tak karty graficzne szybko się starzeją wymiana jej jest zwykle tylko kwestią czasu.

Kategoria: