Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

Laptopy to urządzenia, które obecnie są bardzo popularne i znajdują się praktycznie w każdym domu albo firmie. Sprzęty te wymagają jednak szczególnego obchodzenia się z nimi, aby mogły służyć nam jak najdłużej. Jedną z najważniejszych spraw jest dbanie o akumulator laptopa, nazywany często baterią. Co powinniśmy wiedzieć o tego typu akumulatorze i jak odpowiednio o niego dbać? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć właśnie na te pytania!

Podstawowe zasady dbania o akumulator w laptopie

Na samym początku warto podkreślić, że akumulator w laptopie ma ograniczoną żywotność, więc bez względu na to, co zrobimy i tak w końcu będzie nadawał się do wymiany. Problemem jest jednak sytuacja, gdy nagle, w bardzo krótkim czasie zaczyna się on rozładowywać albo w ogóle nie da się używać laptopa na zasilaniu akumulatorowym.

Co więc możemy robić, aby jak najbardziej wydłużyć żywot akumulatora? Oto kilka zasad:

  • Bardzo istotną sprawą jest to, aby unikać zarówno całkowitego rozładowywania baterii, jak i ciągłego ładowania go do 100%. Nowoczesne akumulatory najlepiej sprawują się, gdy są naładowane od 20 do 90% swojej maksymalnej pojemności. Wtedy nie przegrzewają się, a mniejsze porcje energii pozytywnie wpływają na ich żywotność.
  • Nie używajmy tanich ładowarek niewiadomego pochodzenia. Jeśli oryginalna ładowarka ulegnie zniszczeniu, kupmy również oryginał labo ładowarkę dedykowaną do naszego laptopa, jednak markowej firmy. To także zabezpieczy nasz akumulator przed szybszym zakończeniem żywotności.
  • Unikajmy ciągłego podłączenia laptopa do zasilania sieciowego. Jeśli korzystamy z naszego urządzenia kilka godzin, dobrą opcją jest wyciągnięcie baterii i używanie jedynie zasilania z gniazdka. Jeśli taka opcja nie jest możliwa w naszym modelu, pilnujmy mądrego ładowania baterii.
  • Korzystaj z laptopa świadomie. Nie używasz Bluetootha albo podświetlania klawiatury? Wyłącz takie opcje. Zdecydowanie wspomoże to baterię i pozwoli na jej dłuższe działanie. Pamiętaj także o odłączeniu urządzeń peryferyjnych oraz monitorowaniu programów, które działają w tle i zużywają energię.

Pamiętajmy, że zużycie energii jest uzależnione od sposobu, w jaki używamy laptopa. Zatem i bateria będzie zapewne wykorzystywana w różny sposób, uzależniony od tego, co robimy. Jakby jednak nie było mamy duży wpływ na żywotność akumulatora w naszym laptopie i zróbmy wszystko by działa on jak najdłużej. W innym wypadku zapewne niezbędna będzie wycieczka do serwisu komputerowego w celu naprawy naszego sprzętu!

Kategoria: