Coraz więcej osób skarży się na problemy ze wzrokiem. Ich genezy można doszukać się w zbyt długim korzystaniu z laptopów, smartfonów, czy telewizorów LCD oraz oświetlenia LED, a powodem jest zbyt długa ekspozycja gałki ocznej na działanie światła niebieskiego. Istnieje jednak sposób na ograniczenie ekspozycji poprzez korzystanie z filtrów.
Wpływ światła niebieskiego na człowieka
Światło niebieskie jest częścią składową światła widzialnego, które jest niezbędne dla człowieka do regulacji cyklu dobowego. Jednak nadmierna ekspozycja na jego działanie niekorzystnie wpływa na wzrok, ale też samopoczucie. Pojawia się zmęczenie oczu, pieczenie, suchość oka, a często nawet bóle głowy. Światło zimne, czyli inaczej niebieskie działa na ludzki organizm pobudzająco, przez co pojawiają się problemy z koncentracją i ze snem. Dlatego, jeśli chcemy spokojnie zasnąć przed snem, nie powinniśmy korzystać z telefonów komórkowych oraz oglądać telewizji.
Korzystanie z filtra światła niebieskiego
Nowoczesne smartfony oraz niektóre telewizory i sprzęt komputerowy są wyposażone fabrycznie w filtr światła niebieskiego. Jednak, jeśli posiadamy starczy sprzęt, możemy oddać go na serwis i poprosić o montaż odpowiedniego oprogramowania. Dlaczego warto? Ponieważ filtr światła niebieskiego ustawiony automatycznie i dostosowany do pory dnia pozwala kontrolować ekspozycję oka na działanie niekorzystnego dla zdrowia światła niebieskiego. Filtr światła niebieskiego w smartfonie dostosowany jest do wschodu i zachodu słońca i dzięki niemu urządzenie przybiera cieplejsze barwy, które mniej męczą oczy i nie zakłócają rytmu snu. Jednak pomimo posiadania odpowiednich zabezpieczeń warto samodzielnie zadbać o swój wzrok i korzystać mniej z urządzeń elektronicznych.