Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

Brak dźwięku w laptopie to najczęściej efekt błędu karty dźwiękowej – jest to jedna z najczęstszych usterek tego typu sprzętów. Jeśli podłączone głośniki lub słuchawki nie działają, to warto przetestować działanie głośników fabrycznych – być może problemy z dźwiękiem są spowodowane usterką urządzeń peryferyjnych i przyczyn niekoniecznie trzeba szukać w samym urządzeniu. Brak głosu w laptopie może świadczyć także o uszkodzeniu gniazdka słuchawkowego lub kabli do głośników i słuchawek. Mogą to być również niezaktualizowane sterowniki.

Co zrobić, gdy nie działa dźwięk w laptopie?

Aby skutecznie postawić diagnozę problemów z dźwiękiem, warto wykonać szybki test. Najlepiej uruchomić dowolny dźwięk przez wbudowane głośniki. Następnie ten sam dźwięk trzeba spróbować odtworzyć przez słuchawki i głośniki zewnętrzne. Brak dźwięku w głośnikach zewnętrznych może świadczyć o uszkodzeniu urządzeń peryferyjnych lub gniazda USB. Diagnozę warto potwierdzić, korzystając z różnych programów do odtwarzania muzyki – może się bowiem okazać, że winowajcą jest aplikacja. Jeśli problem występuje we wszystkich urządzeniach, to trzeba sprawdzić systemowe ustawienia dźwięku. Przyczyną może być automatyczne wyciszenie całego systemu.

Jak przywrócić dźwięk w laptopie?

Zanim sprzęt trafi na serwis laptopów, warto spróbować jeszcze jednej metody. Za brak głosu mogą bowiem odpowiadać ustawienia. Aby to sprawdzić, trzeba wejść w panel sterowania i w zakładkę dźwięk. Wszystkie urządzenia peryferyjne znajdujące się na liście powinny mieć status „włączone”. Kolejny krok to aktualizacja sterowników na karcie dźwiękowej. Wystarczy wejść na stronę producenta karty, pobrać najnowszą wersję sterowników i je zainstalować. Jeśli pomimo tych czynności dźwięku nadal nie ma, to pozostaje jedynie wizyta w serwisie komputerowym.

Kategoria: